Ľady

Autor: Erik Sikora | 31.5.2008 o 19:55 | Karma článku: 1,81 | Prečítané:  913x

Video pre akýkoľvek pocit.

 

V tomto projekte som chcel experimentovať s príbehovosťou vo videu. Vytvoril som príbeh, ktorý je vlastne banálny (konkrétne: Oni spia, potom je východ slnka, takže vstanú, celý deň im rýchlo zbehne, večer sa idú zabávať, potom idú spať, načerpajú sily do nového dňa.), ale chce si to vynahrádzať pocitovým pôsobením a nejednoznačnou čitateľnosťou, resp. nečitateľnosťou. Takže, keď sa v príbehovom videu príbeh vytráca, vynahradí to niečo iné? Mohli by to byť estetika, pocity, lyrickosť, radosť z neznámeho...?

Okrem toho som skúmal ako závisí “vznešenosť“ predmetov použitých k vystavaniu scény, alebo na navodení dramatickosti dejov a pod. Preto som použil málo dôstojné predmety, prostredie, kde sa príbeh odohráva som vystaval doma v detskej izbe, slnko je lampa, perina sú hory, obal od dezertu je spoločné bývanie.

Ešte ma zaujímalo, či by sa mohol divák stotožniť s niečím takým ako je kúsok ľadu, alebo či vôbec bude brať Ľad ako zoživotnenú postavu.(Vychádzal som z princípov animácie, kde je myslím väčšinou pravidlom, že postavy by mali vyzerať tak, aby sa s nimi mohol divák stotožniť, aby teda prebehol ten zásadný posun vnímania neživého materiálu ako živej bytosti).

Prvotným popudom pre vytvorenie tohoto videa bolo okrem iného aj zhromaždenie zaujímavých (a pekných) vecí a dávanie do súvislostí (prikladanie niečoho k niečomu, ako to spolu vyzerá a čo by sa s tým mohlo udiať) pomocou intuície (alebo nejakej logiky, ktorej nerozumiem, ale pravdepodobne sa neriadi rozumom, ale niečím neznámym). Takže výsledné video vnímam viac ako obraz, ktorý nemusí byť pochopený, a napriek tomu môže osloviť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Uhrík v Nitre výrazne zaostáva za súčasným županom Belicom

Súčasní župani majú podľa prieskumu agentúry AKO najlepšie vyhliadky uspieť v župných voľbách.

SVET

Schwarzenberg pre SME: Okamura či Kotleba, všetko rovnaká háveď

Babiš môže ohroziť demokraciu, tvrdí.

ŠPORT

Sagan si pôjde po zelený dres. Šéf Bory poukázal na Bergen

Cyklisti spoznali trasu Tour de France 2018.


Už ste čítali?