"Breakcore je oveľa ťažšie počúvať ako svoju mamu"

Autor: Erik Sikora | 6.4.2008 o 21:52 | Karma článku: 3,31 | Prečítané:  1265x

Breakcore je pre mňa štýlom, ktorý si zo všetkých hudobných štýlov (od drumandbass, techna a podobných “ustálených” tanečných štýlov, cez rock, metal a všetky jeho extrémne odnože, až po sladký pop) si berie čo ho napadne, s veľkým nadhľadom a humorom. A to všetko sa dokáže stretnúť v skladbách, ktoré majú sviežosť a energiu a radosť, akú som pocítil naposledy keď som prvý krát v živote počul Punk.

Punková hudba má ale ten problém, že sa viacmenej od svojho vzniku, to znamená asi 40 rokov nezmenila, čo je ale potešujúce napriek tomu stále žije. Myslím si ale, že pokračovateľom myšlienky Punku ako životného štýlu, postoja alebo skoro až viery, by mohol byť breakcore. Má to všetko potrebné, nespútanú energiu ba až agresivitu, sviežosť ľahkosť a nadhľad, ktorým dokáže zrušiť aj vlastnú pózu dôležitosti, nemá žiadne pravidlá, je chaotický, nezáleží na kvalite, nezáleží na precíznej vycibrenej hre hudobníka, a láka divákov k totálnemu bezbrehému odviazaniu sa , vytvára na chvíľu autonómnu zónu, kde nezáleží na ničom, rob si čo chceš. A ešte k tomu je správne provokatíny, väčšina ľudí povie, že to nie je ani hudba, že to je zverstvo, že sa to vôbec nedá počúvať, majú odpor, čo je podľa mňa veľkým plusom pre každý nový fenomén.

Breakcore mi ešte pripadá ako zhmotnenie myšlienky dadaistickej koláže, absurdity, nezmyselnosti. Ak bolo dada zrušením umenia, breakcore je zrušením hudby.

A nádherné na tom je, že túto radikálnu myšlienku a tak ťažko stráviteľnú hudbu dokáže prijať a baviť sa na nej takú nádhernú zmes ľudí. Na žiadnej inej tanečnej akcii alebo konerte som nevidel takú pestrú zmes publika: “metalisti, deadmetalisti, pankáči, techňáci, dreďáci, slušní ľudia, hudobne vzdelaní experimentátori, hiphoperi, ” tí všetci prekračujú svoje hranice a nálepky a kľudne skáču vedľa seba. Je pre to mňa úžasné vidieť postmoderné idey a vízie umenia sa dokázali rozšíriť medzi “obyčajných ľudí” prostredníctvom hudby. Že je tu naozaj vidieť, ako sa znegovali všetky hodnoty, zrušili ideály, a pritom sa zbavením nedotknuteľnosti toho starého dá zrazu to staré úplne bez predsudkov použivať. Nie je tu nový ideál hudby, iba slobodné používanie všetkého hudobného materiálu a všetkých hudobných ideálov naokolo, pričom sa z toho novou postprodukciou stáva zamotané klbko plné čerstvej energie.

Je asi príliš odvážne škatuľkovať tancovanie na breakcore na party, ale skúsim. Zažil som pogovanie na punkových koncertoch, kde som sa vnoril do masy a mal som zvláštny pocit kolektívneho spolupatričného zážitku, keď sa nechám unášať energiou hudby a energiou davu .Potom som zažil tanečné party na techno alebo drumandbass, tam ma uchvátila tá individuálnosť prežívania, prídeš, zložíš si veci, zavrieš oči a tancuješ jak chceš, vlastne taký dialóg medzi DJom a poslucháčom. A ešte som videl napr. deadmetalový koncert, na tie extrémne rýchle rytmy ľudia buď znalecky stáli a nehýbali sa, alebo osamote krútili hlavami a vlasmi. No a breakcore je všetko dokopy, je to také individuálne pogovanie, každý sám za seba, vychutnáva si dialóg Dja a seba, necháva sa dobrovoľne manipulovať rytmom a teší sa, aká ďalšia spŕška beatov ho čaká. Samozrejme, každý to má ináč.

Takže urobím pokus o definíciu, aj keď žiadna nebude kompletná: Breakcore je odnož elektronickej hudby, s extrémne rýchlymi rytmami a rytmickými prechodmi, umelci vytvárajú väčšinou sety, ako na tanečných akciách, ale nedbajú na Djské pravidlá a postupy na dosiahnutie iluzívnosti nekonečnej skladby, náväznosti a stupňovania bez prerušení, seknutí a vyhodenia z rytmu. Breakcore je koláž zložená z rôznorodých samplov všetkých hudoných štýlov, bez predsudkov, zložené akýmkoľvek spôsobom, podľa chuti tvorcu, dôležité je asi pracovanie s ľuďmi, s očakávaním, s dynamikou. Ustálený a ľahko rozoznateľný postup sú bláznivé rozsekané bicie, a vysoká chytľavá linka melódie, prechody medzi tým tvoria zmutované hlukové úryvky všetkého možného, stupňujúce napätie, že kedy zase príde šialený rytmus. Všetko to je poskladané čo najlacnejším spôsobom, nekvalitné nahrávky, zlé sample nie sú problémom, ale pridanou hodnotou.Tento postup je osvedčený a myslím že najviac funguje na divákov, takže sa už asi vytvára „klasický breakcore“, tým ale možno poprie svoju filozofiu nezaškatuľkovatelnosti. Samozrejme, ako vo všetkom, aj tu existujú umelci, ktorí prekračujú hranice a idú ďalej, a potom tí ktorí sa chytia osvedčenej receptúry a omieľajú ju.

Breakcore je tiež charakteristický politickým aktivizmom, neústupným ľavicovým až anarchistickým postojom. Podsúvanie politiky prostredníctvom hudby mi na tom osobne trochu vadí, ale je to asi prípad každej agresívnej hudby, že vyvstane otázka, proti komu alebo čomu je to agresívne. Našťastie (pre mňa?) vývojom breakcoru aj niektorí tvorcovia extrémne politické presvedčenia zľahčujú a ironizujú.

A ešte históriu:

V roku 1993 až 1994  začína v Kolíne a Berlíne začína hrať skupina Bass Terror Crew breakbeatové raveové platne oveľa rýchlejšie ako bolo zvykom.V tej istej dobe DJ Tanith organizuje prvé večierky a na ich letákoch je uvádzané slovo breakcore.Prvá veľká vlna breakcore zažíva najväčší boom v polovici 90.rokov v Berlíne (Alec Empire, šéf kapely Atari Teenage Riot a labelu Digital Hardcore Recordings). Je uvádzaný ako digital hardcore a mieša väčšinou zrýchlené polámané beaty s metalovými gitarovými riffmi a radikálnym politickým postojom. Ďalšie dôležité korene breakcoru sú Gabba (militantná agresívna hudba vychádzajúca z estetiky počítačových hier, nejak omylom počúvaná neonacistami, z toho sa potom odvinul menej radikálny happy hardcore) a jungle, tanečná hudba vychádzajúca s jamajského dancehallu. V roku1997 sa objavuje druhá vlna breakcore, založením nových labelov a dobrou distribúciou nahrávok a rozmachom ilegálnych večierkov.

Za Česko spomeniem aspoň dvoch predstaviteľov spojených aj s umeleckou scénou, politicko-umelecko-breakcorová skupina GumaGuar (z Akadémie výtvarných umení) a jednočlenný projekt Ježíš táhne na Berlín (z VŠUP), najnovšie pozmenený a obohatený o basu a bicie. Z akcií mám veľmi rád festival alternatívnej elektroniky SPERM, kde nedávno vystúpili aj breakcorové hviezdy JASON FORREST, SOCIETY SUCKERS a ELECTRIC KETTLE. 

Na breakcore ma zaujalo aj jeho šírenie, breakcore ako “punk 21. storočia” sa šíri skoro výhradne cez internet, ktorý mi pripadá ako jedinečné médium nato, aby aj sa aj takýto experimentálny komunitný fenomén dokázal samostatne šíriť, bez naviazania sa na hudobný biznis. Akcie v zahraničí sa ževraj stávajú masovejšie a veľkolepejšie, breakcore asi vystupuje z undergroundu, som zvedavý či mu to pomôže alebo sa postupne vyčerpá a zabije ho to.

Nech sa páči, tu si ešte môžete pozrieť dokument rakúskych režisérov o breakcore

Bert Könighofer & David Kleinl - Notes on Breakcore (2006) :

http://arttorrents.blogspot.com/2007/10/bert-knighofer-david-kleinl-notes-on.html

a ešte články o breakcore:

http://www.zionmag.org/text.php?id=1848

https://monka.hysteria.cz/paranoia/content/view/28/42/

http://zabojnik.blog.sme.sk/c/73431/BreakCore-Mixes-mp3-quicklinks.html

http://www.inzine.sk/article.asp?art=10714

http://jays.blog.cz/0603/co-je-breakcore

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=56675

http://cs.wikipedia.org/wiki/Breakcore

http://www.eskanoizze.com/Text/breakcore.html

http://communalwaste.freetekno.cz/fstb/brkr.html

http://www.mix.cz/rclanek.asp?id=7398

http://breakcore.navajo.cz/

 

a ešte rozcestníky pre breakcore:

http://www.c8.com/

http://www.rhinoplex.org/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?