Už viem, načo mi to umenie bude

Autor: Erik Sikora | 11.3.2008 o 20:58 | Karma článku: 4,03 | Prečítané:  1455x

Dokumentácia môjho projektu realizovaného 10.12.07 až 10.1.08 v pražskej galérii JELENÍ.

Výstava:

Už viem, načo mi to umenie bude

Erik Sikora

kurátorka: Anetta Mona Chisa

10.12.08 až 10.1.08

Galerie Jelení - centrum pro současné umění, Praha

Galerie Jelení Praha, Erik Sikora - Už viem, načo mi to umenie bude

V galérii sú 2 miestnosti, v jednej bežala projekcia videí (viď nižšie) a v druhej boli na stenách výkresy s textami (taktiež viď nižšie) a vloženými fotografiami. Videá a výkresy sa navzájom tematicky dopĺňali ( skoro každé video malo svoj výkres), dovysvetľovali alebo obohacovali. Tematicky som riešil svoju aktuálnu životnú situáciu, a teda aké je to mať samostatnú domácnosť, rodinu a malé bábätko, a čo by tieto situácie mohli priniesť do môjho umenia.

Texty:

Karamel

Večer sme si dali zmrzlinu a chceli sme ju nejak obzvláštniť, tak som urobil karamel a polial som ju. Horúci karamel na zmrzline zasyčal a vytvoril škrupinu tvrdú ako sklo. Zmrzlinu sme vyjedli a zostala karamelová socha. Polámal som ju na kusy a ten najväčší som vylízal do ostrej hrany. Rozrezal som s ním housku, natrel maslom a navečeral som sa.

Erik Sikora, Karamel

Krupica

Odmalička som si dával na kašu zásadne kakao. Jedol som ju špirálovito od kraja do stredu, aby to stihlo vychladnúť, ale nechával som si najlepšie ostrovčeky (na nich bolo najviac kakaa, cukru a masla) nakoniec. Teraz mi zachutila už aj škorica, niekedy sa neviem rozhodnúť a dám si pol na pol.

Erik Sikora, Krupica

Keks

Mám tri spôsoby jedenia keksu. 1. Oddeliť ho, vyjesť náplň, a potom dojesť nasucho zvyšok. 2. Zjesť ho normálne spolu a mať rovnováhu chuti. 3. Oddeliť, zjesť suchú vrchnú polovicu, okusať okraj spodnej polovice a nakoniec zjesť náplň.

Stále sa rozhodujem, či mám zjesť najprv to zlé a dobré si nechať nakoniec, alebo naopak, alebo to zmiešať dokopy.

Záhadné číslo

Nosím na krku bodkovanú šatku. Je na nej 640 bodiek. Keď vychádzam z bloku, prejdem cey sklenenú bránu (sklo rozdelené na štvorce drôtom vo vnútri), ktorá má 50,5 štvorcov na šírku. Takže 640 : 50,5 = 12, 673267 periodických. Keď som zistil, že sa tam odohrá toto záhadné číslo, celý deň som na neho myslel, čo by mohlo znamenať, alebo ako by sa dalo použiť. Ale na druhý deň som prechádzal cez bránu a pomyslel som si : Mínus 12, 6732 periodických. A už ma to netrápilo.

Erik Sikora, Záhadné číslo

Môj šetrný nákup / Môj nákup, keby som si vyberal krajšie obaly a nepozeral na ceny. Pri každej fotke cena koľko by to stálo a koľko som ušetril.
Toto všetko by stálo 561,30 korún. Šetrným nákupom som ušetril 127,80 korún.

Erik Sikora, Môj šetrný nákup

Háčik

V kúpeľni na dverách nám stále odpadával háčik (vešiak) na uterák. Takže som sa naštval a vyskúšal som iný postup: Nakresliť posvätný kruh a vnútro vyčistiť. Čistenie: Najprv vodou (ale nejakou zvláštnou, lebo obyčajnou som to čistil predtým a nepomohlo). Použiť vodu, ktorá nám kvapká z radiátora. Potom drhnúť úplne novou hubkou, naniesť Jar a Savo. Utrieť dosucha detskou plienkou. Od susedov je počuť na plné pecky pesničky Woodoo Chile od Jimiho Hendrixa, určite to pomôže. Do stredu suchého kruhu pritisnúť samolepiaci háčik a myslieť pritom na dlhodobosť a trvanlivosť. A nakoniec to najdôležitejšie: Z druhej strany dverí nalepiť presne v mieste háčika kus hliny. Háčik tak nebude priťahovaný dole, ale smerom k zemi na dverách.

Erik Sikora, Háčik

Využitie odpadu v domácnosti

Zbieram odpad, ktorý sa nám doma nahromadí za celý deň a večer, keď už bábätko zaspí, sa s ním hrajem, aby som ho ešte využil, dal mu novú úlohu, je mi ľúto ho len tak vyhodiť (odrezky mrkvy a brokolice, nájdenú hadicu, starý chlieb, špinu z podlahy, žiarovku).

Cez deň väčšinou konceptuálne a racionálne premýšľam o svojich projektoch, pripravujem si podklady, dokumentácie a podobne. Ale v noci na mňa niečo príde a bez rozmýšľania sa vrhám na všetky materiály naokolo a len tak intuitívne a improvizačne sa s nimi džabem. Na druhý deň si pozerám záznamy a rozmýšľam či z toho vôbec niečo bude, či sa to oplatí robiť. Ale v noci ma to chytí zas.

Erik Sikora, Využitie odpadu v domácnosti

Uspávanie

Cez deň (ak nejdeme na prechádzku) uspíme Milku najlepšie tak, že prechádzame kočiarom hore-dole cez prah a to nadskakovanie ju uspáva. Skúsil som pridať kopček z hladkej múky, či nezaspí ešte skôr.

V noci Milku uspávame tak, že ju nosíme na rukách a natriasame. Pristihol som sa pritom, že som si tento rituál obohatil o ďalšie podmienky, bez ktorých bábätko nezaspí:

V miestnosti musí byť prítmie, ale nie úplná tma, aby sa nebála.

Musí byť ticho a aby sa nič nehýbalo, pohľad Milky nasmerovať na stenu.

Natriasanie – nie veľmi pomalé, lebo potom sa hýbe ona, ale nie rýchle, nervózne. Asi tak v rytme reggae a postupne spomaľovať.

Nemyslím na nič, sústredím sa na Milkine viečka, aby sa postupne zatvárali. Keď ich zavrie, jemne ju preložím do postieľky, aby sa nezobudila. Väčšinou sa to podarí na druhý krát, po zopakovaní postupu.

Je to začarovaný kruh, niečo si vymyslím, a potom to už Milka v rámci rituálu vyžaduje stále, takže to môže dopadnúť aj takto:

Emília zaspí keď:

Je osvetlenie 25 W žiarovkou, zatienené hodvábnou šatkou ukľudňujúcej zelenej farby, kvôli tichu vypneme chladničku a mobily, ten čo neuspáva odíde na chvíľu z bytu. Nemáme na stenách žiadne rozptyľujúce obrazy a každý mesiac ju nanovo natrieme. Sa natriasam presne v rytme No woman no cry od Boba Marleyho a celý postup zopakujem trikrát.

Erik Sikora, Uspávanie

Oprava

Treba opraviť záchod. Je tam štupel, ktorý sa nechce zaklopiť, lebo sa stále zachytí o plaváka ( ktorý k nemu klesá pri spláchnutí), takže nonstop tečie voda. Opravil som to sochou. Plavák sa zachytí o sochu, a tým nezablokuje štupel, ktorý tak môže slobodne zavrieť odtok vody a funguje to.

Erik Sikora, Oprava

Poistky

V sobotu ráno nám niečo smrdelo na chodbe, mysleli sme si, že to ide od susedov. V nedeľu nám trikrát vypadla elektrina. Pozrel som sa na poistky, boli zvrchu skoro roztavené a sem-tam sa zaiskrilo. Zavolal som opravára zo Zlatých stránok. Predtým ako prišiel, sme rýchlo popratali, prezliekli sa a hore ku poistkám som mu skryl žuvačku, keby mal chuť. Prišiel, zhodnotil situáciu, zbehol si do auta po nové súčiastky, ja som si zatiaľ popozeral jeho kufrík a predstavoval som si, že som opravár. Zaplatili sme veľa, ale tešil som sa z toho zážitku, a že to mám natočené.

Erik Sikora, Poistky

Bunker

V izbe som postavil bunker. Potom som zhasol svetlo a otvoril okno dokorán. Skryli sme sa s Milkou v bunkri, zapchal som škáry, cez ktoré išla zima a zapol som lampičku. O chvíľu bolo v bunkri príjemne teplo a útulne. Pozorovali sme temnú a studenú izbu naokolo a boli sme radi, že sme dnu.

Erik Sikora, Bunker

Hrniec

Otvoril som okno, tým som buchol do hrnca, spadol a rozsypali sa veci na polievku. Dostal som nervy, začal som to zbierať a pritom ma napadlo skúsiť to spraviť ešte raz naschvál. Mal som úplne iný pocit, taká divná radosť a žiadne nervy.

Erik Sikora, Hrniec

 

Chcel by som poďakovať mojim inšpiráciám: Veronike, Emílii, bytu, domácnosti.

A ešte kurátorke Anete za všetku pomoc.

A Vám, keď ste došli až tu. DIK

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?