reklama

"Breakcore je oveľa ťažšie počúvať ako svoju mamu"

Breakcore je pre mňa štýlom, ktorý si zo všetkých hudobných štýlov (od drumandbass, techna a podobných “ustálených” tanečných štýlov, cez rock, metal a všetky jeho extrémne odnože, až po sladký pop) si berie čo ho napadne, s veľkým nadhľadom a humorom. A to všetko sa dokáže stretnúť v skladbách, ktoré majú sviežosť a energiu a radosť, akú som pocítil naposledy keď som prvý krát v živote počul Punk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Punková hudba má ale ten problém, že sa viacmenej od svojho vzniku, toznamená asi 40 rokov nezmenila, čo je ale potešujúce napriek tomu stále žije.Myslím si ale, že pokračovateľom myšlienky Punku ako životného štýlu, postojaalebo skoro až viery, by mohol byť breakcore. Má to všetko potrebné, nespútanúenergiu ba až agresivitu, sviežosť ľahkosť a nadhľad, ktorým dokáže zrušiť ajvlastnú pózu dôležitosti, nemá žiadnepravidlá, je chaotický, nezáleží na kvalite, nezáleží na precíznej vycibrenejhre hudobníka, a láka divákov k totálnemu bezbrehému odviazaniu sa , vytvára nachvíľu autonómnu zónu, kde nezáleží na ničom, rob si čo chceš. A ešte k tomu jesprávne provokatíny, väčšina ľudípovie, že to nie je ani hudba, že to je zverstvo, že sa to vôbec nedá počúvať,majú odpor, čo je podľa mňa veľkým plusom pre každý nový fenomén.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Breakcore mi ešte pripadá ako zhmotnenie myšlienky dadaistickej koláže,absurdity, nezmyselnosti. Ak bolo dada zrušením umenia, breakcore je zrušenímhudby.

A nádherné na tom je, že túto radikálnu myšlienku a tak ťažko stráviteľnúhudbu dokáže prijať a baviť sa na nej takú nádhernú zmes ľudí. Na žiadnej inejtanečnej akcii alebo konerte som nevidel takú pestrú zmes publika: “metalisti,deadmetalisti, pankáči, techňáci, dreďáci, slušní ľudia, hudobne vzdelaníexperimentátori, hiphoperi, ” tí všetci prekračujú svoje hranice a nálepky akľudne skáču vedľa seba. Je pre to mňa úžasné vidieť postmoderné idey a vízieumenia sa dokázali rozšíriť medzi “obyčajných ľudí” prostredníctvom hudby. Žeje tu naozaj vidieť, ako sa znegovali všetky hodnoty, zrušili ideály, a pritomsa zbavením nedotknuteľnosti toho starého dá zrazu to staré úplne bezpredsudkov použivať. Nie je tu nový ideál hudby, iba slobodné používanievšetkého hudobného materiálu a všetkých hudobných ideálov naokolo, pričom sa ztoho novou postprodukciou stáva zamotané klbko plné čerstvej energie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je asi príliš odvážne škatuľkovať tancovanie na breakcore na party, aleskúsim. Zažil som pogovanie na punkových koncertoch, kde som sa vnoril do masya mal som zvláštny pocit kolektívneho spolupatričného zážitku, keď sa nechámunášať energiou hudby a energiou davu .Potom som zažil tanečné party na technoalebo drumandbass, tam ma uchvátila tá individuálnosť prežívania, prídeš, zložíšsi veci, zavrieš oči a tancuješ jak chceš, vlastne taký dialóg medzi DJom aposlucháčom. A ešte som videl napr. deadmetalový koncert, na tie extrémnerýchle rytmy ľudia buď znalecky stáli a nehýbali sa, alebo osamote krútilihlavami a vlasmi. No a breakcore je všetko dokopy, je to také individuálnepogovanie, každý sám za seba, vychutnáva si dialóg Dja a seba, necháva sadobrovoľne manipulovať rytmom a teší sa, aká ďalšia spŕška beatov ho čaká.Samozrejme, každý to má ináč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže urobím pokus o definíciu, aj keď žiadna nebude kompletná: Breakcore jeodnož elektronickej hudby, s extrémne rýchlymi rytmami a rytmickými prechodmi,umelci vytvárajú väčšinou sety, akona tanečných akciách, ale nedbajú na Djské pravidlá a postupy nadosiahnutie iluzívnosti nekonečnej skladby, náväznosti a stupňovania bezprerušení, seknutí a vyhodenia z rytmu. Breakcore je koláž zloženáz rôznorodých samplov všetkých hudoných štýlov, bez predsudkov, zloženéakýmkoľvek spôsobom, podľa chuti tvorcu, dôležité je asi pracovanies ľuďmi, s očakávaním, s dynamikou. Ustálený a ľahkorozoznateľný postup sú bláznivé rozsekané bicie, a vysoká chytľavá linkamelódie, prechody medzi tým tvoria zmutované hlukové úryvky všetkého možného,stupňujúce napätie, že kedy zase príde šialený rytmus. Všetko to je poskladanéčo najlacnejším spôsobom, nekvalitné nahrávky, zlé sample nie sú problémom, alepridanou hodnotou.Tento postup je osvedčený a myslím že najviac funguje nadivákov, takže sa už asi vytvára „klasický breakcore“, tým ale možno poprie svojufilozofiu nezaškatuľkovatelnosti. Samozrejme, ako vo všetkom, aj tu existujúumelci, ktorí prekračujú hranice a idú ďalej, a potom tí ktorí sachytia osvedčenej receptúry a omieľajú ju.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Breakcore je tiežcharakteristický politickým aktivizmom, neústupným ľavicovým až anarchistickýmpostojom. Podsúvanie politiky prostredníctvom hudby mi na tom osobnetrochu vadí, ale je to asi prípad každej agresívnej hudby, že vyvstane otázka,proti komu alebo čomu je to agresívne. Našťastie (pre mňa?) vývojom breakcoru aj niektorítvorcovia extrémne politické presvedčenia zľahčujú a ironizujú.

A ešte históriu:

V roku 1993 až 1994 začínav Kolíne a Berlíne začína hrať skupina Bass Terror Crew breakbeatovéraveové platne oveľa rýchlejšie ako bolo zvykom.V tej istej dobe DJ Tanithorganizuje prvé večierky a na ich letákoch je uvádzané slovo breakcore.Prváveľká vlna breakcore zažíva najväčší boom v polovici 90.rokov v Berlíne (AlecEmpire, šéf kapely Atari Teenage Riot a labelu Digital Hardcore Recordings). Jeuvádzaný ako digital hardcore amieša väčšinou zrýchlenépolámané beaty s metalovými gitarovými riffmi a radikálnym politickýmpostojom. Ďalšie dôležité korene breakcoru sú Gabba (militantnáagresívna hudba vychádzajúca z estetiky počítačových hier, nejak omylom počúvanáneonacistami, z toho sa potom odvinul menej radikálny happy hardcore) a jungle,tanečná hudba vychádzajúca s jamajského dancehallu. V roku1997 sa objavujedruhá vlna breakcore, založením nových labelov a dobrou distribúciou nahrávok arozmachom ilegálnych večierkov.

Za Česko spomeniem aspoň dvoch predstaviteľov spojených aj s umeleckouscénou, politicko-umelecko-breakcorová skupina GumaGuar (z Akadémie výtvarných umení) a jednočlenný projekt Ježíštáhne na Berlín (z VŠUP),najnovšie pozmenený a obohatený o basu a bicie. Z akcií mám veľmi rád festivalalternatívnej elektroniky SPERM, kde nedávno vystúpili aj breakcorové hviezdyJASON FORREST, SOCIETY SUCKERS a ELECTRIC KETTLE. 

Na breakcore ma zaujalo aj jeho šírenie, breakcore ako “punk 21. storočia”sa šíri skoro výhradne cez internet, ktorý mi pripadá ako jedinečné médiumnato, aby aj sa aj takýto experimentálny komunitný fenomén dokázal samostatnešíriť, bez naviazania sa na hudobný biznis. Akcie v zahraničí sa ževraj stávajúmasovejšie a veľkolepejšie, breakcore asi vystupuje z undergroundu, som zvedavýči mu to pomôže alebo sa postupne vyčerpá a zabije ho to.

Nech sa páči, tu si ešte môžetepozrieť dokument rakúskych režisérov o breakcore

Bert Könighofer & David Kleinl - Notes on Breakcore (2006) :

http://arttorrents.blogspot.com/2007/10/bert-knighofer-david-kleinl-notes-on.html

a ešte články o breakcore:

http://www.zionmag.org/text.php?id=1848

https://monka.hysteria.cz/paranoia/content/view/28/42/

http://zabojnik.blog.sme.sk/c/73431/BreakCore-Mixes-mp3-quicklinks.html

http://www.inzine.sk/article.asp?art=10714

http://jays.blog.cz/0603/co-je-breakcore

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=56675

http://cs.wikipedia.org/wiki/Breakcore

http://www.eskanoizze.com/Text/breakcore.html

http://communalwaste.freetekno.cz/fstb/brkr.html

http://www.mix.cz/rclanek.asp?id=7398

http://breakcore.navajo.cz/

a ešte rozcestníky pre breakcore:

http://www.c8.com/

http://www.rhinoplex.org/

Erik Sikora

Erik Sikora

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.eriksikora.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéaj tak raz budem prozaikom!

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu